Zakres czynności
W myśl art. 1 §1 i art. 2 §§1 i 2 ustawy Prawo o notariacie notariusz jest powołany do dokonywania czynności notarialnych, to jest czynności, którym strony są obowiązane lub pragną nadać formę notarialną. Notariusz w zakresie powyższych uprawnień działa jako osoba zaufania publicznego, korzystając z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym. Czynności notarialne, dokonane przez notariusza zgodnie z prawem, mają charakter dokumentu urzędowego.
Katalog czynności notarialnych określony został w art. 79 Prawa o notariacie, zgodnie z którym to przepisem notariusz:
- sporządza akty notarialne,
- sporządza akty poświadczenia dziedziczenia,
- sporządza poświadczenia (a w tym poświadcza: własnoręczność podpisu, zgodność odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem, datę okazania dokumentu oraz pozostawanie osoby przy życiu lub w określonym miejscu),
- doręcza oświadczenia,
- spisuje protokoły,
- sporządza protesty weksli i czeków,
- przyjmuje na przechowanie pieniądze, papiery wartościowe, dokumenty,
- dane na informatycznym nośniku danych, o którym mowa w przepisach o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne,
- sporządza wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów,
- sporządza, na żądanie stron, projekty aktów, oświadczeń i innych dokumentów,
- sporządza inne czynności wynikające z odrębnych przepisów.
Czynności notarialnych notariusz dokonuje co do zasady w kancelarii, poza nią zaś wyłącznie wówczas, gdy przemawia za tym charakter czynności (np. protokół zgromadzenia wspólników wieloosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) lub szczególne okoliczności (np. stan zdrowia osoby pragnącej dokonać czynności notarialnej).
Notariusz dokonuje czynności notarialnych na podstawie przepisów prawa polskiego, wyłącznie w języku polskim. Jeżeli zaś stroną czynności jest osoba nie władająca językiem polskim zachodzi konieczność przybrania do czynności tłumacza przysięgłego danego języka obcego.
Notariusz zachowuje w tajemnicy okoliczności sprawy, o których powziął wiadomość ze względu na wykonywane czynności. Obowiązek ten trwa nieprzerwanie, również po odwołaniu notariusza z pełnionej funkcji.
Dokonanie każdej czynności winno być poprzedzone ustaleniem z notariuszem – osobiście, przez telefon bądź drogą elektroniczną – terminu spotkania, jak również niezbędnych w konkretnym przypadku informacji i dokumentów. Niektórych jednak czynności, w szczególności takich jak poświadczania, staramy się w miarę możliwości dokonywać na bieżąco.
W razie jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości pozostajemy do Państwa dyspozycji. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego Klienta.